Brak kategorii

Jak wzmacniać poczucie własnej wartości w pracy?

Poczucie własnej wartości wpływa na to jak się czujemy, co myślimy, jak się zachowujemy, a w konsekwencji też, jak odbierają nas inni. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się pomyśleć, że jesteś do niczego, że nie nadajesz się do tej pracy? Czy miało to miejsce po tym, jak coś w pracy poszło nie tak, jakbyś chciał? Jestem prawie pewna, że tak, skoro czytasz ten artykuł. Chcę Ci dzisiaj pokazać, jak wzmacniać poczucie własnej wartości w pracy.

Zacznijmy od ćwiczenia

Pomyśl o jakiejś zawodowej sytuacji z przeszłości, która była dla Ciebie wymagająca, może nawet trudna, jednak sobie z nią poradziłeś. Zapisz. Następnie zastanów się przez kilka minut, jakie Twoje kompetencje, mocne strony, umiejętności pomogły Ci poradzić sobie z tą sytuacją. Wypisz co najmniej 5-6.

A teraz zastanów, jakie wymagające zadanie obecnie czeka na Ciebie w pracy. Może to zadanie budzi w Tobie jakieś obawy, lęk. Zapisz. Wróć do wypisanych mocnych stron i wybierz te, które pomogą Ci zrealizować obecne zadanie. Czy chcesz dopisać jeszcze jakieś umiejętności, kompetencje?

Właśnie zrealizowałeś pierwszy krok do budowania poczucia własnej wartości. No prawie. Bo jestem przekonana, że masz więcej umiejętności niż te, które wymieniłeś przy tych zadaniach. Dlatego zachęcam Cię do zastanowienia się, co jeszcze jest Twoją mocną stroną, jakie Twoje cechy czy zdolności pomagają Ci w pracy. Pamiętaj, że mocne strony to nie tylko rzeczy, w których jesteś turbo ekspertem. To rzeczy, w których jesteś po prostu wystarczająco dobry. Rzeczy, które pomagają Ci na co dzień w pracy.

Porównuj się do siebie, nie do innych

Porównywanie się do innych jest jedną z rzeczy, która mocno podburza poczucie własnej wartości. Bo porównując się do innych, często nie bierzemy pod uwagę innych okoliczności np. tego czy ktoś miał jakieś wsparcie przy realizacji zadania w pracy, a może miał doświadczenie w podobnych projektach z poprzedniej firmy i teraz było mu po prostu łatwiej. Porównujemy tylko rezultat. Zastanów się, skąd u Ciebie tendencja do porównywania się z innymi? Może rodzice powtarzali “A Ania dostała 5, a nie 4+ tak jak Ty. Dlaczego?”. Jedyną osobą do której możesz się porównywać, to Ty z przeszłości. Pomyśl o tym w jaki sposób zrobiłeś podobne zadanie z przeszłości, a jak teraz. Widzisz progres? Super! Jeśli nie, to pomyśl co możesz zrobić, aby w przyszłości zrealizować podobny projekt jeszcze lepiej.

Jeśli jesteś managerem i chcesz budować poczucie własnej wartości u członków Twojego zespołu, to pamiętaj żeby nigdy ich nie porównywać między sobą! Każdy jest inny i w tej różnorodności tkwi siła. Porównuj wyniki pracownika z różnych okresów i wspieraj w osiąganiu jeszcze lepszych efektów. A jeśli w Twojej firmie są konkursy na najlepszego pracownika miesiąca, to lepiej jak najszybciej zrezygnujcie z tej praktyki. W rzeczywistości to motywuje głównie osoby pewne siebie, a osoby które mają niską samoocenę czują się w takim zespole coraz gorzej i gorzej. 

Przestań wszystko kontrolować!

Jednym z obszarów odporności psychicznej, która wpływa bezpośrednio na naszą wewnętrzną siłę, jest kontrola. I jeśli masz bardzo wysoki poziom kontroli, ale jednocześnie niski poziom pewności siebie, to poczucie własnej wartości będziesz uzależniać od swoich wyników. Prawda jest jednak taka, że nie masz wpływu na wszystko. Nie masz wpływu na czynniki zewnętrzne, które uniemożliwią Ci realizację celów. W konsekwencji nie wszystkie cele zawsze będą realizowane. Ale! To nie zrealizowane cele świadczą o Twojej wartości. Dlatego postaraj się zaakceptować to, że nie zawsze wszystko będzie Ci wychodzić. Realizuj zadania, jak możesz i potrafisz w danej chwili najlepiej i nie próbuj kontrolować wszystkiego.

A może życie w rękach losu?

Po drugiej stronie szali w obszarze kontroli, jest przekonanie że to los kieruje naszym życiem. To mówienie “będzie co ma być”, “zobaczymy co los przyniesie”. Jednak branie odpowiedzialności za swoje życie jest jedną z trudniejszych i jednocześnie ważniejszych rzeczy, z jaką przychodzi nam się mierzyć w dorosłym życiu. Jeśli jesteś osobą, która powierza życie losowi, to prawdopodobnie często przyjmujesz bierną postawę wobec życia, wobec trudności, problemów. Możliwe, że w obawie przed porażką nie podejmujesz działań. A jeśli ich nie podejmujesz, to nie masz okazji przekonać się, czy byś sobie z nimi poradził. Pogłębia to poczucie porażki i braku wiary w siebie. 

Nie bierz na siebie za dużo

Pracując ze specjalistami i managerami nad budowaniem poczucia własnej wartości, często pojawia się schemat brania na siebie zbyt dużej liczby zadań. Jakby właśnie poprzez liczbę wykonanych zadań, można było określić poczucie własnej wartości. To jest błędne koło. Przeciążenie pracą i brak odpoczynku może spowodować większą liczbę błędów. A w momencie gdy uzależniasz swoją samoocenę od jakości i ilości wykonanej pracy, to każdy błąd będzie dla Ciebie porażką osłabiającą Twoje poczucie własnej wartości. I w tym temacie bardzo często dochodzimy do wyzwań związanych z asertywnością. Asertywnością rozumianą jako z jednej strony mówienie “nie”, ale z drugiej też dbanie o siebie. Jeśli czujesz, że to Twój przypadek to te artykuły będą dla Ciebie. 


Jak nauczyć się asertywności?

Asertywność w pracy

Poczucie własnej wartości nie jest cechą daną raz na zawsze. Kształtuje się między innymi na bazie naszych doświadczeń, często też tych z dzieciństwa. Jednak jest to cecha, którą możesz rozwijać. Zachęcam Cię do wykorzystania wskazówek, jak wzmacniać poczucie własnej wartości w pracy, bo jestem przekonana, że przełoży się to m.in. na Twoją satysfakcję zawodową.