Brak kategorii

Pomysł na prezent? Książki o rozwoju osobistym, zawodowym i biznesowym

Grudzień. Czas przygotowań do Świąt, refleksji, podsumowań, ale również czas biegania po galeriach handlowych albo scrollowania internetu w poszukiwaniu prezentów. Jak co roku, już od 4 lat, przygotowałam listę książek idealnych na upominek dla osób, które interesują się rozwojem osobistym lub zawodowym. A może… to idealne książki, by sprawić prezent sobie? Bo czemu by nie!

  1. Klub 5 rano, Robin Sharma

Czytając tytuł przeszła Ci myśl po głowie “o nie… jak można dobrowolnie wstawać tak wcześnie?” 🙂 Nie tylko można, ale również warto, bo jak mówi Sharma – dobry poranek zmienia wszystko. Najlepiej jeśli ten poranek spędzisz na czymś, co naładuje Cię pozytywną energią na resztę dnia. Na co wykorzystasz dodatkową godzinę albo dwie w ciągu dnia? Trening lub medytacja? Czytanie książek lub napisanie własnej? A może uporanie się z zaległościami w pracy, co da Ci poczucie wewnętrznego spokoju i wolną głowę? Jakkolwiek trudny dzień by nie był, wieczorem będzie towarzyszyć Ci poczucie, że tego dnia zrobiłeś coś dla siebie. Robin Sharma zapewnia, że wczesne wstawanie przyczynia się do osiągnięcie sukcesu oraz przytacza historie wielu osób, które ten sukces, zwłaszcza w biznesie osiągnęły. Jest jednym z czołowych specjalistów rozwoju osobistego i jego metody zostały wypracowane w trakcie wielu lat pracy z ludźmi sukcesu. PS. Ten artykuł piszę o 5:30, bo również wdrożyłam w swoim życiu wczesne wstawanie i sobie to chwalę 😉

  1. Nawyki warte miliony, Brian Tracy

Ta pozycja jest absolutnie podstawą dla osób, które biorą odpowiedzialność za swoje wybory i chcą mieć nieprzeciętne życie i nieprzeciętne sukcesy. Autor pokazuje nie tylko nawyki, które warto wprowadzić w życie, ale również zwraca uwagę na te, które warto wyeliminować z codzienności. Niby wiadomo, że nawyki kształtują nasze życie. Tylko jak nad nimi zapanować, aby doprowadziły do upragnionego sukcesu? Tracy krok po kroku opisuje, jak może to zrobić absolutnie każdy. Chcesz naprawdę coś zmienić – zmień swoje nawyki!

  1. Obsesja albo przeciętność. Stań się autorem własnego sukcesu, Grant Cardone

Słowo obsesja w potocznym języku nacechowane jest raczej negatywnie, jednak autor książki przekonuje, że nie ma niczego złego w obsesji. Wręcz przeciwnie, to nawyk zwycięzców i ludzi sukcesu. Osoby nią ogarnięte są wytrwałe, konsekwentne, skupione na celu i zdeterminowane. Nie wszystkie porady i poglądy autora trafiały do mnie w 100%, ponieważ kłóciły się z moim podejściem jako psychologa biznesu. W ogólnym rozrachunku uważam jednak, że to bardzo dobra książkowa pozycja i można z niej wiele wyciągnać. Bo przecież skupienie na celu, czyli wspomniana obsesja, na drodze do realizacji celu są kluczowe. Sam zdecyduj – obsesja czy przeciętność?

  1. Człowiek, który pomylił swoją pracę z życiem. Jak pozbyć się bagażu emocjonalnego w pracy, Naomi Shragai

To pozycja obowiązkowa dla osób, które mierzą się w pracy z lękiem przed porażką, który zatrzymuje świetne pomysły w głowie, syndromem oszusta, który sugeruje, że sukces zawodowy to wynik szczęśliwego trafu,  krytykiem wewnętrznym, który ciągle mówi “nie nadajesz się do tej pracy” albo perfekcjonizmem, przez który nadgodziny w zasadzie robią się same, ale wzrasta poczucie własnej wartości. Autor książki dzieli się konkretnymi wskazówkami, jak radzić sobie z emocjami w pracy, nie tylko swoimi, ale również współpracowników, szefa czy klientów. Jeśli znasz osobę, która marzy o większym spokoju emocjonalnym albo balansie między pracą a życiem prywatnym, to wiesz już co jej sprezentować. 

  1. Rework, Jason Fried, David Heinemeier Hansson

To książka o zakładaniu i prowadzeniu biznesu na miarę XXI wieku. Autorzy w świetny, czasami żartobliwy sposób pokazują, dlaczego w dynamicznym i szybko zmieniającym się świecie, tradycyjne patrzenie na biznes nie przyniesie sukcesu. Badanie konkurencji czy pisanie biznesplanu nie ma już sensu, bo świat zmienia się szybciej niż kiedyś i zanim to zrobisz, dane się dezaktualizują. Dlatego zamiast to wszystko robić, po prostu zacznij działać. To pozycja, którą docenią zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby zastanawiające się nad odejściem z etatu i założeniem swojej firmy.

Jestem ciekawa, którą książkę kupisz sobie, a którą bliskiej osobie?