książki na prezent
Brak kategorii

Książki polecają się na prezent!

Choinki, lampki, jarmark bożonarodzeniowy, Last Christmas w głośnikach – świąteczny szał już w pełni! A w tym wszystkim dla wielu osób to czas poszukiwania prezentów. Jak co roku od 3 lat przygotowałam listę książek o rozwoju osobistym i zawodowym, które są idealne na prezent! Dla kogo? Dla Twoich bliskich, którzy interesują się rozwojem, ale też dla Ciebie. Bo przecież warto robić prezenty również sobie ?

Zajrzyj też do poprzednich propozycji.

? Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem?, Laura Vanderkam

Przyznaję, że tytuł książki może zniechęcać. Brzmi jak tytuł clickbaitowego artykułu albo wystąpienia samozwańczego mówcy motywacyjnego. Na szczęście treść książki zdecydowanie pozwala szybko zapomnieć o niefortunnym tytule. To pozycja idealna dla osób, które mają wrażenie że czas przecieka im przez palce, ciągle gonią uciekające terminy i w głębi duszy zazdroszczą tym, którzy znajdują czas dla siebie, nowe hobby i do tego zawsze mają błysk w domu. Ale to też jednocześnie pozycja dla osób, które są gotowe na zmianę swoich nawyków i wprowadzenie zmian w obszarze zarządzania czasem. 

? Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić, Chip Heath, Dan Heath

Tytuł mówi wszystko. Autorzy książki pokazują metodę, która pomaga z powodzeniem dokonywać zmian we wszystkich obszarach naszego życia. Zapewniają też, że dzięki niej nawet postanowienia noworoczne są możliwe do zrealizowania (nie sprawdzałam tego! :)). Czytając tę książkę bardzo utkwiło mi w głowie i skłoniło do przemyśleń to stwierdzenie: “…nie tylko długa podróż zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku. Podobnie wygląda początek nieprzemyślanej przechadzki, która kończy się po kilku minutach. Tak, długa podróż zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku, ale pierwszy krok nie gwarantuje długiej podróży.” Ta podróż to zmiany. Wiesz już, kto powinien przeczytać tę książkę?

? Kobiece everesty, Małgorzata Wasilewska

To zbiór historii kobiet, które na różnych etapach swojego życia zdecydowały się na duże zmiany. Często bez wsparcia innych, ale z wielką odwagą w sercu i koncentracją na realizowaniu marzeń. Ta książka to idealna pozycja dla osób, które potrzebują inspiracji, odwagi i wiary w to, że sami mogą napisać scenariusz swojego życia. Taki o jakim marzą. I mimo, że to kobiece historie, to moim zdaniem to książka i dla pań, i dla panów. Bo przecież każdy potrzebuje czasami inspiracji, motywacji i kopa do działania.

? Czułość. Poradnik pozytywnego egoizmu, Sophie Mort

Najczęstsza opinia o tej książce to: “to nie jest zwykły poradnik”. W czasach gdy rynku można znaleźć mnóstwo poradników, które mają nam pomóc w naszych problemach w szybki, bezbolesny sposób i wszystkie mają dla nas “10 porad na…”, mam poczucie że mamy już dość pustych frazesów. Jednak Czułość…. zdecydowanie nie należy do tego typu poradników. Autorka książki w czuły sposób przeprowadza czytelników m.in. przez dzieciństwo, szkołę, reklamy, media społecznościowe i pokazuje w jaki sposób na nas oddziałują. To taka podróż przez życie pokazująca czytelnikowi, gdzie może leżeć źródło jego zachowań czy sposobu myślenia. To pozycja dla osób, które chcą lepiej zrozumieć siebie, ale jednocześnie nie utkwić w miejscu i nie rozpamiętywać w nieskończoność przeszłości. 

? Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie., T. Harv Eker

Nie ma co ukrywać, że rozwój zawodowy zazwyczaj powiązany jest z rozwojem finansowym. Zdarza się też tak, że to właśnie pieniądze są motywatorem do rozwoju zawodowego. Jednak nikt nas nie uczy w szkole, jak potem tymi zarobionymi pieniędzmi  zarządzać. Wielu osobom towarzyszą też ograniczające przekonania na temat pieniędzy wyniesione z domu, które utrudniają… zarabianie. Znasz kogoś, kto zarabia dużo (choć dużo to pojęcie względne) i ledwo wiąże koniec z końcem? Albo kogoś, kto zarabia niewiele, a na wiele rzeczy mu wystarcza? Za jedną i drugą sytuację odpowiedzialny jest schemat pieniędzy, z którym Eker się rozprawia. To książka dla każdego – i dla osób na etacie, i dla prowadzących swój biznes. Bo przecież każdy z nich zarabia pieniądze i nimi zarządza. 

Daj znać, którą książkę sprezentujesz bliskiej osobie, a którą sobie.