co wpisać do CV
Brak kategorii

5 pytań o CV

W sieci można znaleźć wiele artykułów na temat tego, jak powinno wyglądać CV. Porad co niemiara, co artykuł inne opinie, aż ciężko się w tym wszystkim połapać. Prawda jest taka, że nie ma jednej poprawnej wersji. Według mnie CV powinno być przede wszystkim czytelne i przekazywać informacje, które mogą być istotne w kontekście stanowiska, na które aplikujesz. Na co dzień prowadzę szkolenia, konsultuję CV, przygotowuję do rozmów rekrutacyjnych. Dostaję wiele pytań dotyczących tego co wpisać do CV, dlatego w tym artykule postanowiłam odpowiedź na 5 pojawiających się najczęściej.

  1. Czy CV musi zmieścić się na 1 jednej stronie?

CV powinno być przede wszystkim czytelne i przejrzyste. Jeśli masz kilka czy kilkanaście lat doświadczenia w różnych firmach, ciężko byłoby zmieścić wszystko na jednej stronie. CV nie musi zmieścić się na 1 stronie, może mieć 2 – 3, a czasami nawet 4 strony. Ważne by zawrzeć wszystkie informacje w sposób konkretny i zwięzły, ponieważ rozciąganie swojego życiorysu na 15 stron nie jest mile widziane. Smutna prawda jest taka, że niewiele osób to przeczyta.

2. Jakie dane osobowe wpisywać do CV?

Imię i nazwisko, numer telefonu i adres mailowy. W niektórych branżach także profil do LinkedIn, a w branży IT dodatkowo link do GitHuba. Ewentualnie miasto. Nie ma potrzeby wpisywania daty urodzenia, stanu cywilnego czy dokładnego adresu. Chrońmy swoje dane osobowe. Na etapie rekrutacji takie dane nie są pracodawcy do niczego potrzebne. Dodatkowo mogą zaszkodzić. Na przykład, jeśli podasz ulicę, przy której mieszkasz, a będzie ona daleko siedziby firmy, do której aplikujesz, rekruter może wysunąć zbyt pochopne wnioski i stwierdzić, że po 3 miesiącach dojazdów do pracy zniechęcisz się i odejdziesz. Nie dostaniesz nawet zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną i nie będziesz mieć możliwości powiedzieć, że lokalizacja firmy Ci bardzo odpowiada, ponieważ mąż czy żona pracuje obok i będziecie razem dojeżdżać.

3. Co z organizacjami studenckimi i wolontariatami?

To zależy 🙂 Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem albo Twoje doświadczenie zawodowe jest niewielkie, warto do CV wpisać wszystkie wolontariaty i organizacje, w których się udzielałeś / udzielałaś. Pokazuje to rekruterowi, że chętnie podejmujesz się dodatkowych inicjatyw oraz oprócz nauki potrafiłeś / potrafiłaś znaleźć czas na inne aktywności. Może to też wskazać kierunek Twoich zainteresowań. Jeśli jednak czasy studiów masz już dawno za sobą, a na koncie masz już kilka lat doświadczenia zawodowego, to odpuść sobie wpisywanie takich rzeczy do CV. Na tym etapie dla potencjalnego pracodawcy nie będzie to już miało większego znaczenia.

4. Czy wpisywać doświadczenie zawodowe spoza branży?

Pewnie! W obecnych czasach nie jest niczym dziwnym chęć zmiany branży. A zanim podjąłeś / podjęłaś decyzję o tej zmianie, miałeś / miałaś wcześniejsze życie zawodowe i lepiej się nim chwalić niż je ukrywać. Każda praca nas czegoś uczy, w każdej doskonalimy inne kompetencje. Szukasz pracy jako programista, a Twoje wcześniejsze doświadczenie to praca w sklepie? Świetnie, pewnie potrafisz rozmawiać z klientem i rozwiązywać konfliktowe sytuacje. Dla potencjalnego pracodawcy to sygnał, że bez obaw będzie mógł zostawić Cię z klientem, byście sami ustalili wymagania dotyczące produktu.

5. Czy wpisywać studia, których się nie skończyło?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest jednak podpowiedź 🙂 Odpowiedz sobie na pytanie czy jesteś w stanie wykorzystać wiedzę ze studiów w pracy? W praktyce zazwyczaj jest tak, że jeśli ktoś studiował tylko przez 1-1,5 roku, to raczej nie polecam tego wpisywać. Jeśli jednak niewiele zabrakło do ukończenia studiów, to można to wpisać do CV. Trzeba jednak pamiętać, że na rozmowie rekrutacyjnej prawie na pewno padnie pytanie o powód rezygnacji ze studiów.

A jakie pytania Ciebie nurtują przy tworzeniu CV?