- Czy własne porażki tłumaczysz okolicznościami, a sukcesy zdolnościami?
- Czy zdarza Ci się mówić, że po serii wypadków musi w końcu wyjść słońce?
- Czy według Ciebie piękni ludzi są również mądrzy?
- Czy słysząc o rodzinie,w której jest przemoc, myślisz sobie, że to przez alkohol, lenistwo i brak pracy?
Na powyższe pytania wiele ludzi odpowiada podobnie, choć jak się głębiej nad tym zastanowić, to nie zawsze poprawnie. I właśnie to skłoniło psychologów do przeprowadzenia wielu badań, dzięki którym zostały opisane powszechnie popełniane błędy oraz prawa przedstawiające nasz typowy sposób postępowania.
Dziś już wiadomo, że wszyscy ulegamy prawidłowościom psychologicznym. Znajomość tych prawidłowości oraz umiejętność odniesienia ich do siebie, pozytywnie wpływa na wiele obszarów naszego życia.
Na skróty
Ludzki mózg wybiera drogę na skróty! W każdej sekundzie do mózgu dociera mnóstwo informacji. Cały czas musi rozstrzygać, które z nich są ważne, a które może zignorować. Z tego powodu stosujemy uproszczone sposoby myślenia, co prowadzi do błędów poznawczych. Dzięki nim funkcjonujemy sprawniej i szybciej. Wydawać by się mogło, że to dobrze, jednak nie bez powodu nazywane są błędami.
Ostatnio sama się przyłapałam na tym, że słysząc w radio, że zapadł wyrok z sprawie mężczyzny, który wypchnął swoją żonę z balkonu, pomyślałam, że to pewnie jakaś patologiczna rodzina, która żyje z pomocy państwa, a już na pewno leje się tam dużo alkoholu. Na szczęście zaraz jak tak pomyślałam, przyszła mi kolejna myśl. Przecież mój mózg wybrał drogę na skróty i przyjął wygodny schemat. Tak naprawdę, to mogła być z pozoru porządna rodzina. Pracująca, jeżdżąca na wakacje i dobrze kryjąca się z tym, co dzieje się w środku.
Zapraszam na FB 🙂
Psychologia i rozwój to dwa bardzo bliskie i obszary, a że psychologia nie powinna być wiedzą tajemną, to tym wpisem rozpoczynam cykl #środa_z_psychologią. Raz w tygodniu, w środę, na fanpage’u na Facebooku będę umieszczać grafikę dotyczącą jednego pojęcia psychologicznego. Postaram się, aby tłumaczenia były poparte przykładami z życia, żebyście jak najlepiej mogli odnieść to do własnego świata.
Pierwszy post z tego cyklu już jutro!
Zapraszam na https://www.facebook.com/pziomekcoaching
Jeśli nie chcesz czekać do jutra, to zajrzyj do artykułu, gdzie tłumaczyłam zjawiska psychologiczne, które zachodzą podczas pracy zespołowej.