Brak kategorii

FAIRit – projekt dedykowany kobietom


Dzisiaj wystartował projekt FAIRit. Jest to projekt szkoleniowo-rekrutacyjny dedykowany kobietom, które chcą wejść do branży IT. 


Kobietom, które są pracowite, zdeterminowane i nastawione na rozwój.

Kobietom, którym brakuje pewności siebie i wiary we własne możliwości.

Kobietom, które kiedyś na swojej drodze spotkały osoby mówiące, że branża IT jest tylko dla mężczyzn.

Ogromnie się cieszę, że jestem częścią tego projektu! 

W męskiej branży? Czemu nie!

Nigdy nie brałam udziału w inicjatywach dedykowanym kobietom. Prędzej byłabym skłonna powiedzieć, że to jakiś feministyczny wymysł niż zaangażowałabym się w prokobiece działania. Zawsze uważałam, że kompetencje się obronią, że wiedza nie ma płci. Może dlatego, że zanim skończyłam psychologię i pochłonęła mnie branża HR, to pracowałam jako ratownik medyczny. Czyli w zawodzie powszechnie uważanym za odpowiedni dla mężczyzn, a nie dla kobiet. Mimo tego, nigdy nawet przez chwilę nie pomyślałam, żeby zrezygnować z ubiegania się o to stanowisko tylko dlatego, że jestem kobietą. A może dlatego, że rodzice zawsze we mnie wierzyli i mówili “Paula, dasz radę! Jak nie ty, to kto?”.

Dzisiaj, kiedy słyszę historie:

– o programistce, której nikt nie odpowiada na forum IT, gdy podpisana jest prawdziwym imieniem, a merytoryczne odpowiedzi dostaje dopiero, gdy zmieni imię na męskie,

– o dziewczynce, która wraca ze szkoły i mówi, że chciała zapisać się na kółko szachowe, ale koledzy powiedzieli, że to zajęcie tylko dla chłopców,

– o kolejnej dziewczynce, która rezygnuje z uprawiania sportu, bo koledzy z klasy jej wytykają, że w piłkę nożną mogą grać tylko chłopcy,

wiem, że jest jeszcze dużo do zrobienia, by zmienić mentalność naszego społeczeństwa. Wiele takich przekonań wynika niestety ze środowiska, w którym się wychowujemy oraz od wartości przekazywanych przez rodziców.

Razem możemy więcej

Już dawno obalono mit mówiący o tym, że mężczyźni są lepsi z nauk ścisłych, a kobiety z humanistycznych. Udowodniono za to, że zróżnicowane zespoły odnoszą 15% większe przychody od firm bardziej jednolitych, a kobiety z powodzeniem radzą sobie z podążaniem za trendami, inspirują, są otwarte na zmiany i nie boją się podejmowania wyzwań. Zespoły, w których część (nie całość!) stanowią kobiety, są bardziej kreatywne niż zespoły składające się wyłącznie z mężczyzn lub wyłącznie z kobiet.

Projekt bez podziałów

Siła tkwi w różnorodności, dlatego daleka jestem od podziałów na obozy damskie i męskie. FAIRit to projekt dedykowany kobietom, ale realizowany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Pomysłodawczynią projektu jest kobieta z ogromną energią –  Agnieszka Myśliwczyk z firmy CandIT, a partnerem merytorycznym infoShare Academy – szkoła programowania, z którą współpracuję na co dzień, przygotowując kursantów do wejścia na rynek pracy w branży IT. Dzięki temu wiem, że kobiety kończą kursy programowania, przechodzą procesy rekrutacyjne, dostają pracę, a potem rozwijają się i zostają ekspertami IT.

Więcej o projekcie znajdziesz tutaj http://fairit.pl

Załączam także krótki spot, w którym wyjaśniamy, o co chodzi w projekcie 🙂