Podejmowanie decyzji jest nieodzownym elementem życia. Zmienić pracę czy zostać w obecnej? W projekcie wybrać rozwiązanie A czy B? Przeprowadzić się czy zostać w obecnym miejscu? Zakończyć relacje czy próbować ją dalej budować? Takich pytań można mnożyć w nieskończoność. Ile osób tyle historii i dylematów. Jednym ze sposobów jest lista za i przeciw. Jednak jest też “mocniejsze” narzędzie. Korzystam z niego podczas sesji coachingowych, ale też w codziennym życiu, gdy sama stoję przed dylematami. Chciałabym Ci pokazać dzisiaj pytania kartezjańskie – narzędzie do podejmowania decyzji.
Kiedy i jak stosować pytania kartezjańskie?
Narzędzie to stosuj, kiedy stoisz przed dylematem, gdy masz do wyboru 2 opcje. Przygotuj sobie coś do notowania, zarezerwuj 20-30 min czasu dla siebie i odpowiedz na pytania (zapisz odpowiedzi!). Pytania początkowo wydają się łatwe, jednak zapewniam Cię, że od 3 pytania robi się ciekawie 😉 W nawiasie zawarłam pytania uzupełniające – czasami inne brzmienie pytania, otwiera kolejne szufladki z odpowiedziami.
1. Co się stanie, jak to zrobisz? (co będzie, jak to zrobisz? co się wydarzy, jak to zrobisz?)
2. Co się stanie, jeśli tego NIE zrobisz? (co się wydarzy, jak tego nie zrobisz?)
3. Co się NIE stanie, jeśli to zrobisz? (czego nie będzie, jeśli to zrobisz? co się nie wydarzy, jeśli to zrobisz?)
4. Co się NIE stanie, jeśli tego NIE zrobisz? (czego nie będzie, jeśli nie zrobisz? co się nie wydarzy, jeśli tego nie zrobisz?)
Na koniec przeczytaj jeszcze raz wszystkie wypowiedzi. Czy teraz podjęcie decyzji jest łatwiejsze?
⠀
Celem pytań kartezjańskich jest poszerzenie perspektywy, wybicie z utartego schematu myślenia. Dopiero to zaprowadzi Cię do odpowiedzi. Czasami pomocne może być też zadawanie pytań przez bliską osobę.
Stosowałeś już kiedyś pytania kartezjańskie? Jakie są Twoje odczucia?