Rozmowa rekrutacyjna jest jednym z bardziej stresujących momentów, jeśli chodzi o życie zawodowe. Jednak do rozmowy rekrutacyjnej można, a nawet trzeba się przygotować. Wyeliminujesz dzięki temu część stresorów. Przygotowałam dla Ciebie 6 porad jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, aby zminimalizować stres w tym dniu.
1. Sprawdź lokalizację firmy
Zastanów się, czy na rozmowę dotrzesz komunikacją miejską, czy samochodem. Jeśli samochodem, to sprawdź wcześniej, gdzie znajdują się ogólnodostępne parkingi. Wokół dużych biurowców w ciągu dnia może być problem z zaparkowaniem. Sprawdź też, ile zajmie Ci dojazd na miejsce o tej konkretnej godzinie. Na www.maps.google.pl sprawdzając wcześniej trasę, możesz użyć opcji “wyrusz o” i tam zaznaczyć godzinę, o której planujesz wyjechać na rozmowę. Mapy pokażą Ci średni czas dotarcia w to miejsce o tej porze.
2. Zapoznaj się ze swoim CV
Nie, nie pomyliłam się. Przeczytaj dokładnie swoje CV, ponieważ rekruter będzie się do niego odnosił podczas rozmowy. Prowadząc rozmowy rekrutacyjne kilkakrotnie zdarzyło mi się, że kandydat był zdziwiony moimi pytaniami odnoszącymi się do obowiązków w poszczególnych miejscach pracy, bo zupełnie zapomniał, że wpisał tam też mało istotne rzeczy (to jest temat na oddzielny wpis :)).
3. Przemyśl, co chcesz powiedzieć
Przeanalizuj najczęściej pojawiające się pytania podczas rozmów rekrutacyjnych i zastanów się, jaka będzie Twoja odpowiedź. Takie, które padają na większości rozmów:
- Dlaczego chcesz zmienić pracę?
- Co Cię zainteresowało w naszym ogłoszeniu?
- W którym kierunku chcesz się rozwijać?
- Jakie wartości cenisz w pracy?
Jeśli jesteś zainteresowana/y dłuższą listą pytań, daj znać w komentarzu 🙂
4. Zastanów się, ile chcesz zarabiać
To pytanie, to prawie pewniak na rekrutacji. Nawet jeśli na dane stanowisko jest z góry ustalona konkretna stawka, to pracodawca chce wiedzieć, czy Twoje oczekiwania są zbliżone do jego możliwości finansowych. Jeśli Twoje oczekiwania są duże wyższe, to będzie to sygnał dla pracodawcy, że nie może spełnić Twoich oczekiwań i nawet jeśli Cię zatrudni, to wkrótce i tak zaczniesz szukać lepiej płatnej pracy.
Twoje oczekiwania finansowe możesz podać w formie widełek, ale pamiętaj żeby między dolną a górną kwotą nie było za dużej różnicy. W przypadku wyższych wynagrodzeń rozbieżność może być większa.
5. Weź dowód osobisty
W niektórych biurowcach konieczne jest pokazanie dowodu osobistego w recepcji zanim dostaniesz kartę dostępu. Brak dowodu nie jest może problemem nie do przeskoczenia, bo po telefonie do rekrutera, pewnie dałoby radę rozwiązać tę sytuację, jednak generuje ona niepotrzebny stres.
6. Zapisz numer telefonu i nazwisko rekrutera
Czasami pomimo dobrego przygotowania, zdarzają się sytuacje, na które nie mamy wpływu. Autobus nie przyjedzie na czas, samochód się zepsuje… Jeśli wiesz, że spóźnisz się na spotkanie, to koniecznie daj znać rekruterowi. Rekruter też człowiek i zrozumie, że każdemu może się zdarzyć, jeśli poinformujesz go wcześniej. Jeśli tego nie zrobisz, to na pewno pierwsze wrażenie nie będzie najlepsze.
Powodzenia na rekrutacjach! 🙂