Kiełkuje w głowie od dawna. Rozpycha się w niej coraz bardziej. Sprawia, że zaczynasz snuć plany, że budujesz w głowie wizje. Kto? Pomysł. Pomysł na zmiany zawodowe. Jednak finalnie zostaje tylko w Twojej głowie. Nie działasz, nie zmieniasz, nie wdrażasz swoich pomysłów. Czy wiesz, co Cię blokuje przed zmianami zawodowymi?
Masz świetny pomysł na realizację projektu w pracy. W głowie ułożony cały scenariusz. Dokładnie wiesz, co powiesz na spotkaniu zespołu, jak go przedstawisz. Jednak na samym spotkaniu milczysz. Pomysł zostaje tylko w Twojej głowie.
Obecna praca Cię męczy, nie daje żadnej satysfakcji. Chcesz ją zmienić. Masz gotowe CV, odświeżony profil na LinkedIn, przeglądasz nawet ogłoszenia o pracę. Jednak coś Cię blokuje i nie wysyłasz żadnego CV.
Od dawna myślisz o rozpoczęciu swojego biznesu. Narazie nieśmiało, może nawet nie jako główne, a dodatkowe źródło dochodu. Masz pomysł, pierwsze produkty, które wylądowały w szafie, masz wsparcie partnera/ partnerki, jednak mimo wszystko nie ruszasz z realizacją tego pomysłu.
Czy są jakieś fizyczne przeszkody, które blokują Cię przed działaniem? Ktoś zamyka Ci usta, kiedy chcesz wyrazić swoje pomysły? Albo siłą przytrzymuje ręce, gdy chcesz ogłosić w social mediach swój pomysł na biznes, założyć działalność albo wysłać CV? Nie odpowiadaj – dobrze wiem, że takich przeszkód nie ma 😉
Oczywiście nie twierdzę, że “możesz wszystko”. Czasami blokują nas przed działaniem kredyty, różne zobowiązania, apodyktyczny szef. Jednak zanim zrzucisz Twój brak działania właśnie na te powodu, zastanów się czy one jednak nie leżą gdzieś indziej, a to jest tylko wygodna wymówka.
Co może Cię blokować przed zmianami zawodowymi?
Na początek chcę wyjaśnić, że pisząc zmiany zawodowe, nie mam na myśli tylko zmiany pracy. To może być zmiana związana z bardziej odważnym wyrażaniem swojego zdania w pracy, przyjęcie asertywnej postawy czy zmiana w sposobie komunikacji ze współpracownikami. Także zmiana niejedno ma imię.
Ale wróćmy do tego, co Cię blokuje przed zmianami zawodowymi:
Brak pewności siebie
To może być zarówno brak wiary we własne umiejętności – zaczynasz wtedy wątpić w to, czy to co masz do powiedzenia ma sens, czy Twoje pomysły są wystarczająco dobre. A może by tak zrobić jeszcze kolejny kurs i dopiero wtedy zacząć się odzywać? W przypadku braku wiary we własne umiejętności, zaczynasz też wątpić, że ktokolwiek przyjmie Cię do nowej pracy. A jeśli to zrobi, czy sobie poradzisz. Z drugiej strony to też brak pewności siebie w kontaktach interpersonalnych ze współpracownikami. To sytuacja, kiedy wierzysz że masz odpowiednie kompetencje, może nawet uważasz, że jesteś niezłym specjalistą, jednak kiedy masz powiedzieć coś przed zespołem albo bronić swojego zdania, to paraliżuje Cię strach.
Kiedy towarzyszy Ci brak pewności siebie, przede wszystkim zadbaj o znajomość swoich kompetencji, swoich umiejętności. Poświęć czas na wypisanie i uświadomienie sobie ich. Jeśli czujesz, że jakiś umiejętności zawodowych Ci jednak brakuje, to zaplanuj jak je zdobędziesz.
Lęk, strach
Lęk jest wtedy, kiedy czujesz wewnętrzny niepokój, ale tak naprawdę nie wiesz, co jest powodem. W przypadku blokad przed działaniem, częściej jest to strach, czyli obawa przed czymś konkretnym. To może być strach przed porażką, strach przed tym, jak odbiorą Cię współpracownicy, co powie rodzina, przyjaciele.
Strach to jednak przede wszystkim myśl. Często nieracjonalna i zazwyczaj przy odpowiednim wsparciu dosyć szybko można się z nią uporać. Na początek spróbuj porozmawiać z kimś, kto ma już podobne zmiany za Tobą. Co tej osobie pomogło? Czy coś ją zaskoczyło? Może możesz jakoś dodatkowo przygotować się do zmian, aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia.
Przekonania ograniczające
Przekonania to utrwalone opinie na jakiś temat. Często powstają już w dzieciństwie. Przekonania związane z pracą to np. “trzeba robić swoje, nie ma co się wychylać”, “mam 35 lat, to za późno na zmianę branży”, “szef ma zawsze racje”, “to nie jest branża dla kobiet”. Zastanów się, jakie opinie o pracy, powtarzano w Twoim domu. Jaki to ma związek z tym, co Ty teraz myślisz o pracy?
Znajdź też logiczne dowody, które przeczą Twojemu myśleniu. Może znasz kogoś, kto jest asertywny zawodowo i nadal cieszy się szacunkiem w pracy? A może kogoś po 40stce, kto zmienił pracę i jest zadowolony? A może ktoś ze znajomych założył swój biznes i Wasi wspólni przyjaciele wspierają tę osobę?
Negatywne doświadczenia
Śmiało zaryzykuję stwierdzenie, że życie to nie jest wieczne pasmo sukcesów. Każdemu zdarzają się porażki. Co więcej, porażki to nie koniec świata. Porażki mogą być też źródłem wiedzy i nauki. O ile wyciągnie się z nich wnioski. Nauka z doświadczeń, to też element budujący odporność psychiczną na kolejne podobne sytuacje.
Często słyszę o sytuacjach, kiedy jedno niepowodzenie na rekrutacji sprawia, że osoba rezygnuje z dalszych poszukiwań pracy. Bo odmowę potraktowała bardzo personalnie, do tego uderzyła w jej i tak już niskie poczucie własnej wartości: “nie nadaję się do tej pracy!”
Naprawdę uważasz, że jedno niepowodzenie jest dobrym powodem, by rezygnować ze swoich planów, marzeń, działań?
Wypisz sytuacje, które uważasz za swoje porażki. Zastanów się, czego Cię nauczyły, co możesz zrobić inaczej w przyszłości w podobnych sytuacjach.
Brak wsparcia
Występuje w sytuacji, kiedy jesteś sam/a ze swoimi planami, pomysłami. Kiedy nie masz z kim ich przegadać. Z drugiej strony może być tak, że masz wokół siebie osoby, które zamiast dawać Ci wsparcie i ciągnąć Cię w górę, to ciągną Cię w dół. To mogą być osoby, które mocno trzymają się swoich ograniczających przekonań związanych z pracą i próbują Cię nimi zarazić. To osoby, które gdy usłyszą, że chcesz założyć biznes powtarzają Ci “ale Ty się przecież do tego nie nadajesz”, “masz dobrą pracę, nie ma co ryzykować”, “nie zmieniaj pracy, nie wiadomo na jakiego szefa trafisz w nowej”.
Spójrz na Twoje relacje z bliskimi tak trochę z lotu ptaka. Zastanów się, czy masz wśród nich osoby, które Cię nie wspierają, po rozmowach z którymi zaczynasz wątpić w swoje plany. Jeśli takie osoby są wokół Ciebie, to poproś je, by więcej nie komentowały Twoich decyzji zawodowych. Gdy będziesz potrzebować ich opinii, to o nią poprosisz. Jeśli taki sposób komunikacji nie był do tej pory dla Ciebie naturalny, to Twoi bliscy mogą nie odebrać tej prośby poważnie. Pamiętaj jednak, by powtarzać ją za każdym razem, gdy zaczynają się wtrącać albo podcinać skrzydła w tematach zawodowych.
Co robić, aby przełamać te blokady?
Działać. Po prostu. Kiedy masz już świadomość tego, co Cię blokuje, to jesteś już o krok dalej. Z jednej strony możesz próbować te blokady usunąć, ale z drugiej strony działać pomimo nich. Rób te 2 rzeczy jednocześnie, nie czekaj aż nic Cię nie będzie blokować. Wiesz co chcesz zmienić, masz plan działania? To ustal termin i po prostu to zrób. Naprawdę nie ma innego sposobu. I podziękuj sobie za odwagę do działania 🙂
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia specjalisty z przełamaniu tych blokad, to zapraszam Cię na sesje indywidualne.