Dawno nie polecałam Wam żadnej książki i pomyślałam, że czas to nadrobić. ⅔ książek, które czytam są z pogranicza nauki, psychologii i coachingu. Pozostałe to głównie kryminały Remigiusza Mroza, ale na nich nie będę się tutaj skupiać 🙂
Przechodząc do sedna, chciałabym Wam polecić książkę Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą. Jestem zwolenniczką myślenia opartego na danych i sama nie wiem, dlaczego dopiero teraz sięgnęłam po tę pozycję. Autor książki, Hans Rosling był lekarzem, specjalistą zdrowia publicznego i pomysłodawcą idei factfulness – nawyku wygłaszania opinii w oparciu o niepodważalne fakty.
Rosling na początku książki zachęca do odpowiedzi na kilkanaście pytań. Dotyczą one m.in. zmian klimatycznych, życia w ubóstwie, średniej długości życia czy edukacji kobiet i mężczyzn. Takie same pytania zadawał osobom o różnym wykształceniu, w różnych częściach świata. I co się okazało? Że wyniki były gorsze, niż gdyby grupa szympansów losowo wskazywała odpowiedzi. Smutne? Według mnie przerażające…
W książce znajdziecie mnóstwo wykresów, danych i anegdot, które pokazują mechanizmy ludzkiego myślenia i wyciągania błędnych wniosków. Autor w świetny sposób zwraca uwagę czytelnikom, dlaczego skupiają się na bijących po oczach nagłówkach gazet – oczywiście tych negatywnych – i dlaczego mają taką skłonność do pesymizmu. Rosling pokazuje, że świat w którym żyjemy jest bezpieczny i rozwijający się jak nigdy dotąd. Ta książka to remedium na prezentowany w mediach obraz świata pełen wojen, klęsk, zamachów.
Książkę Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą polecam wszystkim, którzy chcą poznać narzędzia myślenia krytycznego i nie chcą bezmyślnie dłużej wierzyć we wszystko, co usłyszą. Ta pozycja może zmienić myślenie i urealnić postrzeganie świata, takiego jakim jest naprawdę.
I na koniec jeszcze kilka słów od Hansa Roslinga:
„Jeśli lubisz mieć rację i nie chcesz żyć w bańce błędnych przekonań; jeśli masz ochotę zmienić swoje spojrzenie na świat; jeśli jesteś gotowy wyzbyć się instynktownych reakcji na rzecz krytycznego myślenia; i jeśli do tego wszystkiego czujesz pokorę, ciekawość i lubisz poczucie zdumienia – czytaj, proszę, dalej”.
Jeśli interesują Cię inne książki z pogranicza nauki, to zajrzyj tutaj 🙂