Brak kategorii

Jak przekuć porażkę rekrutacyjną w sukces?

W ostatnich tygodniach wiele osób musiało zmierzyć się z szukaniem pracy i rozmowami rekrutacyjnymi. Sytuacja o tyle trudna, bo nie była to ich decyzja związana np. z chęcią rozwoju w innej firmie, tylko konieczność wywołana zwolnieniem. Zwolnieniem spowodowanym pandemią koronawirusem oraz kłopotami z utrzymaniem biznesu. Po pierwszym szoku i frustracji zwolnione osoby, mając w pamięci utrzymanie rodziny, kredyty, wszystkie wydatki czym prędzej zaczęły szukać pracy. Po kilku tygodniach braku telefonu od rekruterów albo otrzymywaniu negatywnych decyzji może nastąpić kolejna fala frustracji, zrezygnowania, poczucia porażki. A może by tak spojrzeć na to inaczej? Zastanowić się, jak przekuć porażkę rekrutacyjną w sukces?

Jednym z odkryć psychologii poznawczo-behawioralnej jest stwierdzenie, że to nie sama sytuacja powoduje nasze emocje i zachowanie, ale jej interpretacja wpływa na to, co czujemy. To samo zdanie, ten sam efekt możemy odebrać inaczej, w zależności od tego, co myślimy o sobie, innych i świecie. Jeśli uważasz, że porażka oznacza przegraną, to prawdopodobnie dosięgną Cię negatywne emocje i trudno będzie się pozbierać i zmobilizować do działania. Jeśli z kolei porażkę ocenisz jako naukę, jako element w drodze do sukcesu, to łatwiej będzie Ci opanować negatywne emocje i utrzymać motywację. 

Carol Dweck, amerykańska psycholog, przeprowadziła badania i udowodniła, że poziom wytrwałości czy tendencja do przekraczania własnych ograniczeń zależy od naszego podejścia. Dlatego warto wyjść poza tradycyjny schemat myślenia i porażkę potraktować jako element w drodze do sukcesu.

Mam nadzieję, że już przekonałeś się, że porażka to nie koniec świata i możemy wrócić do tematu rekrutacji 🙂 Co możesz zrobić, kiedy po kilku tygodniach nadal nie otrzymałeś propozycji pracy?

1. Twój telefon milczy

Jeśli nie dostajesz w ogóle odpowiedzi na aplikacje, to warto zastanowić się dlaczego. “Dlaczego?” w ogóle jest pytaniem, które powinno się często sobie zadawać 🙂 Może aplikujesz na stanowiska niedopasowane do Twoich kompetencji? A może Twoje CV w ogóle nie odzwierciedla Twoich umiejętności i doświadczenia. Odpowiedz sobie sam przed sobą na pytanie, kiedy ostatnim razem tworzyłeś CV? Korzystasz z atrakcyjnych wizualnie, przyciągających oko szablonów czy jest to wersja zrobiona na szybko w notatniku? CV warto skonsultować z doradcą, rekruterem, HRowcem. Taka usługa nie jest droga, a na pewno zaprocentuje na przyszłość.

2. Negatywna decyzja

Jeśli otrzymasz negatywną decyzję po spotkaniu rekrutacyjnym, koniecznie poproś o feedback. Oczywiście, możesz trafić na rekrutera, który odpowie Ci w stylu “znaleźliśmy osobę bardziej dopasowaną do naszych oczekiwań”. Jest jednak wielu rekruterów, którzy dadzą Ci naprawdę rzetelny feedback. Powiedzą, których umiejętności im zabrakło albo co zaważylo na tym, że wybrali kogoś innego. Taka informacja zwrotna jest dla Ciebie bardzo cenna, ponieważ czasami możemy nie zdawać sobie sprawy z niektórych naszych zachowań, a dla pracodawcy są to istotne kwestie. Może masz tendencje do przegadywania tematów i mało precyzyjnego odpowiadania na pytania? A może powiedziałeś coś złego o swoim poprzednim pracodawcy? Zamiast się głowić, po prostu spytaj!

3. Spójrz szerzej na swoje doświadczenie

Nie zamykaj się tylko na jeden rodzaj stanowiska. Są kompetencje, które możesz wykorzystywać w różnych branżach, na różnych stanowiskach. Jeśli do tej pory pracowałaś np. jako asystentka zarządu, to z wysokim prawdopodobieństwem jesteś osobą dobrze zorganizowaną, potrafiącą ogarnąć wiele wątków jednocześnie. Według mnie to solidne podstawy, żeby aplikować na stanowiska takie jak Office Manager czy Specjalista ds. organizacji szkoleń. Jeśli nie wiesz, co jeszcze możesz robić, to też jest dobry moment na rozmowę z ekspertem.

4. Zadbaj o swoje wizytówki online

Przeglądanie ogłoszeń rekrutacyjnych i wysyłanie CV, to w dzisiejszych czasach już nie jedyny sposób szukania pracy. Zorientuj się jakie portale są popularne w Twoich obszarach zawodowych i załóż tam swój profil/ portfolio. W wielu branżach warto mieć dobrze uzupełniony profil na LinkedIn, w branży IT konieczne jest konto na GitHubie, a wśród grafików znane są np. Behance czy Dribbble. Pomoże Ci to zdobyć nie tylko regularną pracę, ale może i dodatkowe zlecenia, o których wcześniej nawet nie myślałeś.

5. Wykorzystaj czas

Jeśli Twój okres wypowiedzenia już minął, aktualnie siedzisz w domu i masz więcej wolnego czasu, to wykorzystaj go na naukę. Nie oszukujmy się, szukanie pracy to nie jest zajęcie na cały etat. Wyznacz sobie godzinę dziennie, podczas której będziesz szukać ogłoszeń o pracę. Część wolnego czasu wykorzystaj na kształcenie. Teraz pewnie nie dla wszystkich jest najlepszy moment na wydawanie pieniędzy, ale w sieci można znaleźć wiele darmowych kursów. Zdobędziesz nowe umiejętności, które możliwe że wykorzystasz już w nowej pracy. Przykładowe kursy online z różnych branży znajdziesz na Udemy.

Nieudaną rekrutację potraktuj jak naukę. Zastanów się, jak Ty możesz przekuć porażkę rekrutacyjną w sukces. Wyciągnij wnioski i z pozytywną energią działaj dalej, a wszystko się uda 🙂 

Jeśli potrzebujesz wsparcia przy stworzeniu CV lub konsultacji zawodowych, napisz do mnie na hello@paulinaziomek.pl albo na FB https://www.facebook.com/pziomekcoaching