Brak kategorii

Czym jest coaching?

Odkąd zaczęłam zajmować się coachingiem, wielokrotnie przyszło mi zmierzyć się z wytłumaczeniem czym jest coaching. Nie wszyscy spotkali się wcześniej z coachingiem i zwyczajnie nie wiedzą, że mogą pracować nad swoimi celami/ wyzwaniami/ problemami metodą coachingową. No więc czym ten coaching w zasadzie jest?

Pytania jako klucz

Coaching jest jedną z form rozwoju osobistego. Opiera się na relacji między coachem a klientem, którzy są wobec siebie partnerami. W coachingu nie ma mowy o relacji mistrz-uczeń. Największym potencjałem podczas coachingu jest sam klient i jego wiedza, umiejętności, doświadczenie, wcześniejsze przeżycia. W każdym z nas drzemie potencjał, tylko czasami trzeba pomóc mu się wydobyć. Coach podczas sesji poprzez umiejętne zadawanie pytań, pomaga klientowi spojrzeć na temat z innej perspektywy. Wyrywa dzięki temu ze standardowych schematów myślenia, co w konsekwencji otwiera przed klientem nowe, nieznane możliwości. 

Może teraz myślisz sobie “ok, ale przecież samemu też mogę zadać sobie pytania”. Teoretycznie tak, ale w praktyce nie zadasz sobie pytań poza utartym schematem. Ciężko też będzie Ci wejść w czyjeś buty i spojrzeć na temat z innej perspektywy. Coach jest przy Tobie, aby poprowadzić Cię przez te pytania, zbaczając z wygodnej ścieżki.

Zmiana

Najważniejszym celem w coachingu jest zmiana. Nieprzypadkowo też coaching często porównywany jest do podróży z punktu A – miejsce, gdzie jesteśmy, do punktu B – miejsce, w którym chcesz być po zakończonym procesie. Często nie jest to zwykła podróż, a męcząca wycieczka w góry. Droga wymaga energii, ale dojście na szczyt przynosi ogromną satysfakcję. Przemieszczanie się, to nic innego jak realizacja planu potrzebnego do osiągnięcia celu.

Same sesje coachingowe to jednak nie wszystko. Przede wszystkim ważna jest Twoja motywacja do zmian i to, że cel jest dla Ciebie ważny. Obszar nad którym chcesz pracować musi być dla Ciebie istotny i musisz chcieć zmian. Jeśli partner uważa, że powinieneś poprawić relacje z dziećmi, a Ty uważasz, że wszystko jest super i do coacha pójdziesz pod przymusem, to nic z tego nie wyjdzie. Podobnie, jeśli współpracownicy twierdzą, że Twój sposób komunikacji pozostawia wiele do życzenia, a Ty nie widzisz żadnego problemu, to również nawet najlepszy coach nie pomoże. Największe zmiany nie dzieją się podczas sesji, ale między sesjami. 


Definicji coachingu jest sporo, jednak chciałabym Wam przytoczyć definicję ICF (International Coaching Federation)


Coaching jest interaktywnym procesem, który pomaga pojedynczym osobom lub organizacjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Coache pracują z klientami w zakresach związanych z biznesem, rozwojem kariery, finansami, zdrowiem i relacjami interpersonalnymi. Dzięki coachingowi klienci ustalają konkretniejsze cele, optymalizują swoje działania, podejmują trafniejsze decyzje i pełniej korzystają ze swoich naturalnych umiejętności.


Z czym do coacha?

Obszarów, z którymi można udać się do coacha jest wiele, jednak najpopularniejsze to: 

  • rozwój zawodowy
  • rozwój osobisty
  • efektywność i organizacja czasu
  • relacje z najbliższymi, ze współpracownikami
  • poprawa stylu życia

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Czasami zdarza się tak, że chcesz w życiu coś zmienić, ale jeszcze nie wiesz co albo jak to zrobić. Dla lepszego zobrazowania podam przykład. Wyobraź sobie sytuację, w której Twoje życie to tylko praca i dom. Zaczyna Cię to męczyć i chcesz coś zmienić. Po długich przemyśleniach wiesz, co chcesz zrobić, ale dopada Cię strach i obawa, że sobie nie poradzisz. Nie wiesz od czego zacząć. Obawiasz się, że nie jesteś wystarczająco dobry, by to zrobić. Możliwe, że zaczynasz działać, ale po chwili wracasz na stary szlak. Spotykasz wtedy kogoś, kto Cię nie ocenia, nie patrzy na Ciebie z góry. Poprzez zadawanie odpowiednich pytań pozwala znaleźć Ci odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. W towarzystwie tej osoby ustalasz plan działania. Konkretne kroki, które przybliżą Cię do zrealizowania Twoich planów. Następnie ta osoba towarzyszy Ci podczas całej drogi. Pomaga spojrzeć na wyzwania z szerszej perspektywy, w chwilach zwątpienia zadaje kolejne pytania, które ciągle pomagają wydobywać Twój potencjał. Tą osobą jest właśnie coach.

Jeśli zastanawiasz się czy coaching jest dla Ciebie, skontaktuj się ze mną i umów na bezpłatną sesję wstępną.

Napisz do mnie: hello@paulinaziomek.pl